Results 2018

Category D

Congratulations to all the participants of Category D! 

All first prize winners are invited to play in the concert at the Byzantine Museum in Athens on June 30, 2018. If you are going to take part in this concert please let us know by May 15. 

All diplomas, high resolution and print-ready, will be sent by email in May. If you wish to receive a hard copy of your diploma by regular mail, please fill out this form.

Note: Second and Third Prize winners, as well as recipients of Honorary Diplomas, are listed in alphabetical order and NOT by the score they have received.

Category D

Piano

First Prize

Joey Zhu

Joey Zhu

USA, 16

24,00

First Prize

Nikolay Marinov

Nikolay Marinov

Bulgaria, 16

23,50

First Prize

Maria Moliszewska

Maria Moliszewska

Poland, 17

23,50

First Prize

Arda Mustafaoglu

Arda Mustafaoglu

FYR Macedonia, 15

23,50

Second Prize​

Cynthia Soto

Cynthia Soto

Costa Rica, 17

Second Prize​

Anni Wang

Anni Wang

USA, 16

Third Prize

William Chang

William Chang

USA, 16

Third Prize

Saketh Ram Josyabhatla

Saketh Ram Josyabhatla

India, 15

Third Prize

Wiktor Kazubinski

Wiktor Kazubiński

Poland, 16

Third Prize

Antonina Migunova

Antonina Migunova

Russia/Greece, 15

Third Prize

Diana Mkrtchyan

Diana Mkrtchyan

Russia, 15

Third Prize

Adriana Uzunova

Adriana Uzunova

Bulgaria, 15

Honorary Diploma

Telda Jabsheh

Telda Jabsheh

Palestine, 16

Honorary Diploma

Leszek Troz

Leszek Troz

Poland, 17

Violin

First Prize

Agnieszka Wojtowicz

Agnieszka Wojtowicz

Poland, 17

23,66

Cello

First Prize

Konstancja Smietanska

Konstancja Śmietańska

Poland, 15

23,25

Second Prize​

Maria Psoma

Maria Psoma

Greece, 17

Third Prize

Ayca Gokdeniz

Ayca Gokdeniz

Turkey, 15

Double Bass

First Prize

Alexandru

Alexandru Christian Cranciova

Romania, 16

23,33

Flute

Second Prize​

Sofia Sergeeva

Sofia Sergeeva

Russia, 16

Oboe

First Prize

Balder Dendievel

Balden Dendievel

Belgium, 16

23,66

Clarinet

First Prize

Emilia Kwasniewska

Emilia Kwaśniewska

Poland, 17

23,00

Guitar

First Prize

Maya Descheemaeker

Maya Descheemaeker

Belgium, 17

23,33

Voice

First Prize​

Yi Hua Valerie Lee

Yi Hua Valerie Lee

Singapore, 15

21,00

Percussion

First Prize

Aitana Ortiz Saez

Aitana Ortiz Saez

Spain, 16

24,00

Second Prize​

Maksymilian Mylek

Maksymilian Myłek

Poland, 16

Ensemble

First Prize

Simion.Creimerman Duo

Simion.Creimerman Duo

Romania, 16

23,00

Second Prize​

Clavier Trio Puldin

Clavier Trio Puldin

Bulgaria, 16

Scroll to top